Till min käre bror
Min käre bror, jag binder en krans av minnen, de vackraste och finaste jag har. Så många skratt och stunder vi delat tillsammans med våra gemensamma vänner. Du har stöttat mig i livet och alltid funnits där vid min sida. För det är jag dig evigt tacksam. Nu bär jag våra minnen i mitt hjärta. Jag vet att de aldrig ska vissna. Och även om livet fört dig bort från mig, kommer du alltid att finnas kvar hos mig.
Min käre bror
När vi var små var det alltid vi två som lekte, för åldersskillnaden var inte stor. Du har alltid funnits för oss när livet varit svårt. Ibland har vi två kämpat med gemensamma krafter för att nå ett mål. Det finns så många ljusa fina minnen med Christer som lever vidare, saknaden är oändlig. I tacksamhetens minnen du lever. Du finns alltid kvar i minnet, vi ser dig precis som du var.
Med värme i minnet - morbror Christer
Jag minns morbror Christer som en varm, godhjärtad och hjälpsam person. Han berättade gärna om sina resor bland annat till USA som han gjorde tillsammans med sina vänner. I hans berättelser märktes hans äventyrliga sida och hans glädje över att få uppleva nya saker. Ett minne som jag bär med mig är från en kväll när jag körde honom och hans systrar till Tyrolen för att lyssna på Kicki Danielsson och Black Jack. Jag och Christer tog en sväng om på dansgolvet, det märktes tydligt att hans danskurser hade gjort nytta. Det är sådana stunder jag minns med värme när jag tänker på honom.
