Vila i frid.
Hej Sten. Tack för att jag fick lära känna dig genom allt jobb vi gjorde tillsammans. Vi skojade om att det var ett vårtecken när vi drog igång arbetet med årshäftet för rördrommen även om det bara var i början av året. Din vänlighet och ditt fina engagemang för djur och natur är något jag bär med mig i hjärtat. Vila i frid i Guds eviga omsorg.
Sten. Ditt mycket stora och beundransvärda engagemang går inte att ersätta. Tack till dig och din Kerstin.
En naturvän med stora kunskaper har lämnat oss. Tack för alla ljusa, fina stunder. Vila i frid!
Sten! Tack för mångårigt samarbete och många stora naturvårdsinsatser.
Vila i frid.
Tack för ljusa minnen! Vila i frid.
En sista hälsning
Våra vägar var ofta järnvägar, men du lyfte blicken. Ett särskilt tack Sten för att du i likhet med dina örnar hållit ögonen på det som sker i och med naturen, och som de sett skarpare och längre än de flesta av oss.

Vila i frid. Ps 23
Vila i frid
Du har lämnat ett tomrum på Rördrommen som är svårt att fylla! Tack för allt, Sten! Vila i frid!
En sista hälsning
Vila i frid
Tack Sten för din genomgoda personlighet som i minnet lyser starkt.
Tack Sten för ditt stora engagemang och dina insatser för naturvården. Vila i frid.
Minns Sten som en snäll klassföreståndare på Stålforsskolan i högstadiet. Kanske för snäll i vår halvstökiga klass där hälften kom från Björktorp och den andra från Skogsängen. Vila i frid, snälla Sten.
Sten, utan din envishet hade vår natur sett annorlunda ut. Du såg till sammanhanget och över särintressen.
Saknar språkandet i stad och natur.
ViF
Tack för allt! Vila i frid.
Tack för ditt engagemang
Vila i frid
Naturen har förlorat en förespråkare.Tack för allt
Till minne