Minns Din glädje på städdagar
En sista hälsning.
Vila i paradiset Berit.
Ni/du va underbara grannar till oss på Kung sverres gata.
Vila och njut i paradiset❣️ Där hoppas jag att du kan förenas med andra kära som har gått före dig t ex min mamma Sonja. Christel o jag kommer att ses för att tala minnen kring våra mammor. En ny vänskap föds när er jordiska tagit slut.
Vila i frid Berit
Så många, nyårsaftnar och midsomrar vi haft ihop.
Berit social och pratsam. Mycket skratt.
En midsommar när Marie råkade spilla massor av Campari över Berits kläder tog hon det kolugnt. In i tvättmaskinen och sedan mammas lånade kläder. Alltid lika positiv.
Vi saknar dig...
Vila i frid
Tack för att vi har fått vara en del av ditt liv.
När Victor kom till världen sa du, fantastiskt att jag fick uppleva detta, du fick vara gammelmormor i 15 år.
Du älskade havet precis som vi.
Nu har solen gått ner, men ljuset från dig finns kvar.
Kramar
En sista hälsning, vi kommer alltid att minnas dig.
Min fina Mamma - Tänk vad många minnen vi har delat. Segelturer, resor till Italien, sommarhus på Jörlanda och på Skärhamn. Också intresset för Trädgård gjorde att vi besökte många trädgårdar tillsammans. Och så gillade du att fika - en god kopp kaffe fanns det alltid tid till.
Tillsammans med morfar har vi många minnen ihop.
Segelbåten köpt 1979, 7 år gammal fick jag stå vid rodret som kapten, lägga till vid kajen i Marstrand är ett starkt minne.
Härligt at du var klar i huvudet hela vägen, minnet har det aldrig varit fel på.
Kram
Ditt Barnbarn
Tack Berit för att jag fick vara din svärson i 55 år.
Det var år med många samtal om bl.a. politik som du var intresserad av. Du var alltid påläst eftersom du följde GP från pärm till pärm. Även under dina sista dagar på sjukhuset talade vi om Trump och allt vad han hittade på.
Till minne











