En sista hälsning från Smedamåla, tack för allt.
Moster Gertrud, tack för all den värme och glädje du alltid mött mig och min familj med. Tänker på alla gånger vi landat en stund i Kisa och fina samtal.
Tack för allt
Jag har så fina minnen från barndomen, där du har varit med: blåbär och utedass och korvrökning i Horn. Trasmatteskurning och Berlinermunkar i Smedamåla. Och lyxiga besök i Kisa. Tack för allt!
Tack för alla fina stunder och för allt vi har gjort tillsammans. Vi fick bråka i fred när vi var barn och blev - kanske tack vare detta - de bästa vänner i vuxen ålder. Jag är så tacksam över att vi hann ses en sista gång i Bäckasjögärde i somras.
Tack för all din energi som jag fick möta i min uppväxt och de stunder då vi tyckte likadant..
Tack för god grannsämja. Vi saknar dig!
Tack för alla fina minnen Moster Gertrud
Vila i frid
Tack för fina stunder.
Tack för alla fina träffar, samtal och minnen vi fått med oss av dig! Vila i frid.
Gertrud, vi minns den värme och glädje du alltid mötte oss med när vi sågs i Kisa! I ditt sällskap trivdes vi alltid och du hade så mycket spännande att berätta om händelser och erfarenheter du varit med om under ditt långa liv, från 1920-tal till 2020-tal. Tack för alla fina träffar, samtal och minnen vi fått med oss av dig! Vila i frid.
En sista hälsning
En sista hälsning och tack för att jag och de andra grabbarna fick träffa dig för några månader sen, det var så härligt. Vila i frid.
Till minne