Barbro, jag minns särskilt den fina midsommaraftonen i Järna och kräftskivorna och glada sånger hos Anders och Ingela. Det var skratt och gemenskap. Tack för alla ljusa minnen de kommer alltid att finnas kvar.
Fina, finaste Barbro
Kräftor, S-holmskorv, sill o potatis, Karljohanssvamp, körsång, kortspel, vänliga ord, krasse, ståtliga kvinnor, snygga frisyrer - allt påminner om dig
En särskild plats du direkt fick i våra hjärtan, finaste Barbro, och där är du kvar - för alltid och evigt
Kära mamma! Jag minns våra årliga utflykter till gulsippor, vitsippor och blåsippor. Till liljekonvalj stället. De årliga inspirerande konstrundorna. Utflykten till Hundby med dig, mig och Adrian och Sverker. Jag saknar dig så.
Alltid välkomnande och glada mormor. En av de varmaste man kunnat möta. Trygg, vis och med ett lugn. Kräftor var det bästa du visste. "Ska vi prata, eller ska vi äta?"
Vår sista hälsning
till dig faster Barbro🌹
Tack för att vi fått lära känna dig. Minns kräftfesterna i Vikmanshyttan och på Skräddarbacken hos mor och far. Mycket kortspel skratt sång.
Tack finaste Barbro, för all värme och omtanke.
i Vårt minne finns du alltid kvar.
Fina, stiliga Barbro, rak i ryggen och med minst en räv bakom örat. Min extramamma när min egen mamma inte hann med. Vad jag saknar dig. Tack för allt, vila i frid.
Vila i frid
Till minne