Du var lärare i min skola när jag växte upp (men jag läste franska) och du är en av de lärare som jag minns tydligast från den tiden. Du hade något snällt att säga till alla och gjorde oss alla på lite bättre humör. Ibland kom du förbi skolan med dina hundar som jag tror hette Rufus och Morris eller så möttes vi på en promenad. Oavsett så var du alltid lika glad och uppmuntrande.
Vila i frid!
Vila i frid!
Dina kusiner Karin och Ann-Christin
Tacksam att ha fått ha dig som tyskalärare på gymnasiet. Du var en stor inspiration med all din kunskap och engagemang. O du var en så fin kollega och vän till min mamma.
Vila i frid.
I slutet av nittiotalet hade jag Erik som lärare i tyska, en mycket engagerad sådan. Samma engagemang visade han när jag mötte honom i Motala på senare år. Vila i frid.
Erik, du var min lärare i tyska på tidigt åttital. En av dom absolut bästa av en hel drös! Jag minns dig med glädje, vila i frid.
Erik, min lärare i tyska och svenska på högstadiet, 75-78. Så engagerad, intresserad och kunnig! Det var DU som fick mig att älska den tyska grammatiken med ditt pedagogiska sätt! Så trevligt att få prata med dig i Motala kyrka i april efter att min mamma gått bort! Vila i frid!
Vila i frid!
Kära Erik. Du har funnits i mitt liv i 75 år och saknaden efter dig är stor. Nu kan vi inte längre ringa varandra varje vecka och ha långa samtal om allt vi har tyckt varit viktigt.
Hälsa mamma och pappa och din älskade Olle.
Må du vila i frid och uppstå i härlighet.
Till minne