Lärde mycket av dig under tiden på SJ.
Vår go’a o varma gamle vän-sååå saknad …
Björne, många resor och äventyr blev det i unga år.
Du var positiv, kul och en som man alltid kunde lita på.
Tack för alla ljusa minnen
Kära Emilias pappa Björn. En cykel som gick i raketfart. Badklipporna. Godisaskar från SJ högst upp i ert kök. Grodor i brunnen. Fotbollsmatcher på TV på er altan. Trädkojan som var omöjlig att klättra upp i. Bananaskids-busken. GES-konsert och miljoner skivor. Tonårsröra. Vuxenliv. Tack för allt.
Vila i frid Björne
Vi pratade mest om fotboll och journalistik.
Vila i frid!
Kusin Danne
Sov i ro fina kusin Björn
Vår fina vän -vi saknar dig så! Många fina minnen och skratt.
En sista hälsning från din kusin
Ditt minne lever
En vuxen som aldrig riktigt slutar vara barn tror jag är den enda som kan lära en något om livet. Tack för allt min farfar.
Ditt minne lever
I ljust minne bevarad
Bäste Björn, stort tack för tio år av fint samarbete på SJ stab Information. Som SJ:s presschef var du kunnig, professionell och målmedveten och mycket uppskattad av både SJ-ledningen och medarbetarna. Vi lyssnade på dina kloka ord. Minns dig och den tiden med stor glädje.
Du var en riktigt fin och positiv kollega under min tid på SJ och TR. Vi utbytte bl.a. Alf Henriksson- verser. Om jag minns rätt lät den sista jag fick så här: ”Skillnaden mellan hög och låg i Sverige är subtil och fin. Det är bara i andra klass tåg det luktar apelsin”.
Underbare Björn! Det har varit fantastiskt att få arbeta tillsammans med dig. Bara positiva minnen av en fin vän.
Vila i frid.
Vår fina härliga vän.Vad vi saknar dig!
Vila i frid
Kära kollega kluriga klippa🌟
Glad att jag fick lära känna dig.
Tack Björne för fina minnen. Vila i frid och ro.
En sista hälsning
Kul & kunnig! Nu blir det livat i himlen. ❤️
En sista hälsning
Björne, vi hade många roliga och lärorika år tillsammans på SJ. Du hade enorm auktoritet utan att vara auktoritär, professionell och med integritet. Du var en briljant presschef och blev utsedd till Sveriges bäste kommunikatör.
Sov gott!
En sann vän som alltid finns med oss
Ditt minne lever
Vila i frid
Vilket engagemang du hade i oss barn, morbror Björne! När vi, utan er föräldrar, tillbringade en sommarvecka på Sjöändan skickade du serietidningar - varje dag. Och jag glömmer aldrig när du gjorde pannkakor till mig och Emilia på Hjälmö och gick ”fram och tillbaka” 🥰
Vila nu i ro och frid Björne!
Tommy och Barbro
Tack Björn för vår långa och fina vänskap med minnesvärda upplevelser.
Så mycket finns att säga om min morbror, men för oss som såg honom hålla tal ... ja, det fanns ingen mer enastående. Jag kan än idag minnas långa passager ur talet han höll till vårt bröllop för 25 år sedan. Späckat med galenskap och överdrifter - och hysteriskt roligt.
Tack för alla stunder, upptåg, middagar, dumheter och inte minst talet på vårt bröllop. Du kommer alltid vara med oss.
Fila i frid fina morbror Björne. Att få ha en så rolig morbror under sin uppväxt var en ynnest ❤️
Vila i frid Morfar-Björne ❤️🙏
Sov i ro Björn
I minnet du lever, du finns alltid kvar
Älskade pappa Björne! Även om du inte var min biologiska pappa så har du alltid varit MIN pappa. Jag älskar dig gränslöst till månen och tillbaka!
Min älskade älskade pappa. Du var den bästa. Jag kommer sakna dig för alltid.
Min fina storebror, min svåger och vän. Vi saknar dig.
Sanna och Anders
Sov gott, fina morbror Björne 💕
Vila i ro och frid, bäste vän!
Vila i ro och frid, vår käre vän.
Till minne