En favoritkusin. Många glada stunder som barn i Föllinge Jämtland och på släktmöten varstans. Som alltid tänker man att vi borde setts oftare och skrattat igen.
Ulla, du har betytt så mycket för mig. Du var min mellanstadielärare, jag gjorde min prao i åttan hos dig. Du stöttade mig under min lärarutbildning och fanns där under mina första yrkesverksamma år.
Tack för allt och vila i frid!
Tack Ulla för vår trevlig tid tillsammans under gymnasieåren!
Vila i frid?
Claes och Agneta
Vila i frid
Tack för fina år på Rambergsskolan.
Emma F, Veronica, Theres J, Emma B och Malin
Klass 4-6B 1992-93
Vila i frid fina Ulla!
Jag minns dig som en duktig och engagerad lärare. Du var vår klassföreståndare på mellanstadiet 1972-1974.
Vi minns Ullas varma glada person,
och hur välkomnade hon alltid var.
Vi minns särskilt alla soliga dagar i Västbacken.
Hon lämnade en omtanke som stannar kvar.
Vi delar er sorg.
En sista hälsning
Tack för alla ljusa och roliga stunder!
En sista hälsning och vila i frid.
Tack för fina barndomsminnen på Hyttmästaregränd, härliga sommarveckor i Västbacken och samtal om läraryrket.
Det är tomt utan dig!
En sista hälsning
Ulla, glad att få ha lärt känna dig genom våra Rondellträffar.
Glädje - över att fått möta dig
Sorg - över att du nu är borta
Frustration - över att denna sjukdom saknar bot
Tack för alla ljusa minnen
Tack för alla ljusa minnen Ulla. Vila i frid.
Älskade Ulla! Vi kommer alltid minnas dig med ljus och glädje!
Frida med familj
Vila i frid, kära faster. Du kommer alltid att finnas med oss.
Erik m familj
Älskade Ulla.
Sov i ro bland mjuka vita moln.
Jag glömmer aldrig dig.
Tack för fina år på Rambergsskolan. Du har betytt så mycket som förbild för mig som lärare. Sov så gott kära Ulla!
Tack för alla fina minnen
I ljust minne bevarad
Vila i frid
Har bara fina minnen av min mellanstadielärare
Tack för tre fantastiska mellanstadieår. Tänker på dig med glädje och värme.
Vila i ljuset och friden!
Vila i frid❤️
Vi bildade Rans döttrar 1978 och sedan dess har vi hållit ihop i vått och torrt, i glädje och sorg, och tomrummet är så stort. Eivor, Lena, Britt, Irene och Inger
Tack för vänskapen och alla minnen! Saknaden är stor, men minnena av dig är större. Vila i frid Ulla.
Vila i frid, fina kollega från Rambergsskolan.❤️
Du kom som ung lärarkandidat och vi fann varandra genast. Vi blev ett oslagbart team och våra seglingar, botaniska excursioner och utflykter är härliga minnen att ha med dig, min bäste vän.
Du var mitt ideal som person, lärare och kollega
Sov i ro Ulla ..
Kära Ulla, tack för tiden på Rambergsskolan. DU har varit en stor inspiration för mig. En fantastisk människa har lämnat oss. Vila i frid.
Älskade Ulla. Vilka underbara minnen vi har tillsammans. Tänk bara på våra seglingar under många år. Jag glömmer dig aldrig. Sov i ro min finaste vän.
Tack för den du var på Rambergsskolan, alltid glad, hjälpsam och trygg. Många fina minnen därifrån med dig.
Vila i frid Ulla. Vi har haft mycket roligt tillsammans!
Tack för de stunder vi delade. Vila i frid.
Till minne